self/portrait

•• koncept Polski

 • self-portrait – a show for Bethlehem – a show for Peace
 • jest pierwszym projektem Media/Art/Cologne, zorganizowanym i nadzorowanym przez Agricola de Cologne, niezależnego kuratora i dyrektora, eksperymentalnej platformy sztuki i nowych mediów w Koloni w Niemczech [NewMediaArtProjectNetwork]:||cologne.

  Wystawa interaktywnych mediów jest częścią programu z okazji 10-tej rocznicy partnerstwa miast, Koloni w Niemczech i Betlejem w Palestynie (1996-2006) i została po raz pierwszy zaprezentowana w Galerii Sztuki Al Kahf w Betlejem.

  Gdy Agricola de Cologne był zaproszony w 2005 i 2006 ar jako kurator projektu wystawy dla Betlejem chciał pokazać coś innego niż skupienie się na przemocy, wojnie i relacjach pomiędzy Izraelem i Palestyną.

  Biorąc pod uwagę, kulturowe, społeczne i polityczne uwarunkowania, zmęczenie ludzi konfliktem, a także nieobecność sztuki współczesnej w tamtym regionie, zaproponowany temat „autoportret” używany w projektach wystaw prawie wyłącznie poza Palestyną, był ogromnym wyzwaniem.

  Autoportret jako wizerunek twarzy artysty nie występuje w sztuce krajów arabskich i jest tam zjawiskiem obcym zarówno pod względem artystycznym jak kulturowym. Zrealizowany w nowych technologiach i różnych kontekstach sprawia ze ten klasyczny temat nabiera nowego wymiaru nawet w percepcji zachodniego odbiorcy.

  W projekcie w miejsce klasycznych mediów wykorzystano nowe technologie oraz technikę cyfrową co poszerzyło skalę artystycznej ekspresji i pozwoliło w interesujący sposób pokazać jak współcześni artyści widzą siebie samych w środowisku w którym żyją.

  W odniesieniu do 3 wielkich światowych religii Betlejem przez ponad 2000 lat było czymś więcej niż tylko symbolem pokoju, jednak od pewnego czasu jak i cala Ziemia Święta znika za olbrzymia ścianą jako rezultat nieustającego konfliktu na środkowym wschodzie, który od wielu lat zagraża także światowemu pokojowi.

  W momencie, gdy wcześniejsza, symboliczna siła Betlejem zanika, projekt wystawy nadał temu miejscu nowe, szczególne znaczenie. Betlejem stało się tym razem symbolem każdego miejsca i sytuacji na ziemi gdzie fizyczne i wirtualne ściany dzielące ludzi powinny być pokonane w imię pokoju i ludzkiej godności.

  Poprzez swoją obecność na autoportretach artyści pokonują symbolicznie ścianę, która dzieli Palestynę i Izrael i tym samym staja się głosicielami pokoju.

  Pomysł wystawy miał szczególne znaczenie, jako że inauguracja w Betlejem miała miejsce w 2006 roku, kiedy to z dnia na dzień narastał konflikt w Libanie i w związku z tym zaproszeni artyści i goście zagraniczni nie mogli wziąć udziału w jej otwarciu.

  Prezentacja wystawy stała się nie tylko przesłaniem solidarności, ale również emanacją idei wolnej, niezależnej, sztuki, sztuki ponad granicami.

  Użycie technologii nowych mediów jest symbolem przyszłości, ale także pokazuje nowe formy komunikacji, które mogą stać się płaszczyzną porozumienia w rozwiązywaniu konfliktów.

  Po prezentacji w galerii Al Kahl w Betlejem wystawa będzie pokazywana w wielu miejscach na świecie.

  Po rozbudowaniu wystawa ://self-portrait – a show for Bethlehem – a show for Peace – obejmuje teraz ok 300 artystów pracujących w różnych technikach cyfrowych.
  Wystawa zawiera następujące aspekty nowych mediów prezentowane w fizycznej przestrzeni:
  cyfrowe wydruki zainstalowane w przestrzeni lub na ścianach, projekcje filmów video na ekranie lub video instalacje, multimedia oparte na różnych technologiach, sound art, interaktywne stanowiska komputerowe oraz prezentowane na monitorach wypowiedzi artystów opisujących idee, proces tworzenia, teoretyczne podłoże swoich realizacji.

 • Projekt wystawy jest efektem współpracy Międzynarodowego Centrum w Bethlehem,
  Miejsca Sztuki “Officyna” w Szczecinie, Muzeum Sztuki Współczesnej / MAC / w Santa Fe/Argentyna, Muzeum Sztuki Współczesnej / MACRO/ w Rosario/Argentyna,
  Muzeum Sztuki Współczesnej /Casoria w Neapolu / Włochy.
 • Strona internetowa projektu ukazuje najważniejsze części wystawy http://self.engad.org

 • O kuratorze
 • Agricola de Cologne – interdyscyplinarny artysta, niezależny kurator New Media i dyrektor nagrodzonej, działającej w Koloni w Niemczech eksperymentalnej platformy sztuki i nowych mediów [NewMediaArtProjectNetwork]:||Cologne.

  Jako kurator zorganizował pomiędzy rokiem 1989 a 1994 kilka projektów kulturalnych w Europie. od 2001 był kuratorem ponad 50 projektów dla NewMediaArtProjectNetwork]:||Cologne,
  wśród nich 18 wystaw, konkursów i prezentacji dla JavaMuseum – Forum for New Media Technology in Contemporary Art Był kuratorem wielu multimedialnych i filmowych festiwali min:
  Maf’04 and Maf’05 – New Media Art Festival Bangkok/Thailand 2004-2005-2006,
  Biennale of New Media Art Merida/Mexico 2003..
  Selekcjonuje również prace dla.VideoChannel, które są prezentowane i wyświetlane na wielu festiwalach i wystawach. Jest również założycielem i dyrektorem..Cologne OFF – Cologne Online Film Festival

  Jest kompozytorem, producentem i reżyserem krótkich filmów video.

  Jako artysta miał ponad 100 wystaw indywidualnych przy współpracy z ponad 70 muzeami w calej Europie i uczestniczył do 2001 roku w ponad 250 multimedialnych wystawach
  i festiwalach na całym świecie: (Moskow International Film Festival 2006, Japan Media Arts Festival Tokyo 2006 & 2002, Canariasmediafest 2006 & 2002, Biennale of Video and New Media Santiago/Chile 2005, ZKM Karlsruhe/Germany 2005, National Museum of Contemporary Art Reina Sofia Madrid/Spain 2005, Biennale de Montreal 2004, Biennale of Electronic Art Perth/Australia 2004 , Venice Biennale 2003, Biennale of New Media Art Merida /Mexico 2003, FILE Sao Paulo 2001-2006, Videoformes 2001-2006, Digital Art Festival Havanna 2001-2006, Ars Electronica 2001-2005, Art on the Net 2001, 2002, Mediaterra Athens 2002, ISEA 2002 Nagoya/Japan, SENEF Seoul/Korea 2004 & 2005), etc.
  Jego prace artystyczne w obszarze nowych mediów uzyskały wiele nagród.

  Szczegóły na http://bio.agricola-de-cologne.de/
  Wyszukiwarka google ma najwięcej danych na temat Agricola de Cologne http://www.google.com/search?q=agricola+de+cologne

 • Media/Art/Cologne
  http://www.mediaartcologne.org
 • jest globalnym oknem na New Media Art w Koloni i organizacją kierowaną przez Agricola de Cologne´wszystkie projekty i inicjatywy realizowane w i poza Kolonią w ramach [NewMediaArtProjectNetwork]:||cologne maja podstawę organizacyjną Media/Art/Cologne. Media/Art/Cologne nie tylko firmuje, także inicjuje indywidualne projekty medialne i wprowadza je do światowego kontekstu sztuki, tak jak://self-portrait – a show for Bethlehem – a show for Peace.

 • Video Channel

  http://videochannel.newmediafest.org

 • Jest filmowym projektem skupiającym się na temacie „pamięć i tożsamość” zapoczątkowanym w 2004 w ramach [NewMediaArtProjectNetwork]:||Cologne przez Agricola de Cologne, jako część globalnego, sieciowego projektu [R][R][F]200x–>XP

  Od 2005 r. aktywność Video Chanel polega na prezentacji wybranych projektów video na festiwalach i multimedialnych wystawach.
  W ramach koncepcji zapraszani są kuratorzy przygotowujący wyselekcjonowane prezentacje video także w formie konkursowej.
  Projekt jest prowadzony i kuratorowany przez Agricola de Cologne, obecnie czynnie uczestniczy w nim 20 kuratorów i ok 200 artystów z całego świata, około 200 filmów jest pokazywana i oceniana w internecie.
  Więcej informacji można uzyskać na stronach projektu

 • SoundLAB

  http://soundlab.newmediafest.org

 • Jest dźwiękowym / sound art projektem artystycznym zainicjowanym przez Agricola de Cologne w 2004 r. w ramach [NewMediaArtProjectNetwork]: Cologne jako część globalnego, internetowego projektu [R][R][F]200x->XP
  SoundLAB działa również jako autonomiczny projekt.
  Sztuka dźwięku / sound art jest częścią wystawy ://self-portrait – a show for Bethlehem – a show for Peace i jest wspierana przez SoundLAB.